Dodaj
swoje zlecenie
Za darmo
bez zobowiązań
Jak to działa?
  • Piszesz co jest do zrobienia
  • Otrzymujesz oferty
  • Wybierasz najlepszą
[rozwiń] Dodaj zlecenie »
Proszę czekać...
Oświadczam, że znam i akceptuję Regulamin Favore.pl i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu korzystania z Serwisu favore.pl oraz dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez Favore.pl Sp. z o.o. albo odbiorców danych zgodnie z Polityką Prywatności. Administratorem danych osobowych jest Favore.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Grochowska 341 lok. 32.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane w szczególności w celu wykonania Umowy zawartej z Tobą na podstawie Regulaminu, w tym do umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z serwisu favore.pl, w tym dodawania i publikowania zapytań/zleceń do Dostawców interesujących Cię usług i produktów oraz kontaktowania Cię z nimi. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. [zwiń]

Samowola w budownictwie

Otrzymuj aktualne zlecenia od klientów na e-mail

By w ogóle zacząć dyskusję na temat samowoli budowlanej należałoby poznać jej definicję. Nie istnieje jednak dokładne wyjaśnienie tego terminu, a w żadnym z kodeksów ustawodawca nie definiuje samowoli budowlanej. W praktyce, „samowola budowlana” jest zwyczajnie nie stosowanie się do określonych w prawie budowlanym reguł. Aby dopuścić do samowoli, nie musimy wcale zakańczać budowy nieruchomości. Wystarczy, że przystąpiliśmy już do wykonywania prac budowlanych bez dokonania odpowiedniego zgłoszenia.

Nim jednak złożymy wniosek o pozwolenie na budowę, musimy sprawdzić status działki. Jeżeli obszar objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego, będziemy potrzebowali także decyzji o warunkach zabudowy. Może się zdarzyć, że spowodowaliśmy już samowolę budowlaną. Najbardziej rygorystyczną formą kary za postawienie takiego budynku jest jego rozbiórka, którą przewiduje polskie Prawo budowlane, gdyż w sytuacji, w której inwestor buduje bez obowiązkowego zezwolenia, inspektor nadzoru budowlanego może nakazać zlikwidowanie obiektu. Nie zawsze jednak prawo to jest bezwzględnie egzekwowane. W 2013 roku Główny Urząd Nadzoru budowlanego wydał 2539 nakazów rozbiórki. Faktycznie wykonano jedynie 1702 z nich.

Istnieje co prawda możliwość zalegalizowania samowoli budowlanej, ale jedynie w sytuacji, jeśli budowa nie przekracza przepisów o zagospodarowaniu i planowaniu przestrzennym, ze szczególnym uwzględnieniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Co więcej, musi ona być zgodna z ustaleniami decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie może naruszać prawa przez brak możliwości dostosowywania obiektu do stanu zgodnego z przepisami. Ponadto, nim samowola budowlana zostanie zatwierdzona, należy wpłacić pewną zdefiniowaną kwotę opłaty legalizacyjnej w wysokości niemalże połowy wartości nielegalnie postawionego zabudowania, co w przypadku ogrodzenia stanowi najczęściej ok. 5 tys. złotych, garażu ok. 25 tys. zł, domu jednorodzinnego ok. 50 tys. złotych, a w przypadku obiektów gospodarczych – nawet do 200 tys. zł.

Jak widzimy, koszty celowego dopuszczenia się samowoli budowlanej lub nieumyślnego niedopilnowania formalności mogą być bardzo wysokie. Warto zatem dopilnować, czy przed przystąpieniem do budowy załatwiliśmy najważniejsze kwestie urzędowe – tak, jak należy.